Azure Dedicated Host’larda yeni özellik olarak resize işlemi genel kullanıma sunuldu. Mevcut Dedicated Host’larınızı yeni bir Azure Dedicated Host’un SKU’suna kolayca taşıma imkanınız mevcut. Bu sayede resize özelliği ile Dedicated Host’larınızda yeniden boyutlandırma işlemleri artık Sanal Makinelerin etkilenme oranı düşüyor diyebiliriz.

Son gelinen noktada ise Yeni olan Dedicated Host oluşturularak , eski Dedicated Host yapısındaki VM’leri yeni olana taşıyabilirsiniz. Sonrasında eski olanı ortamdan kaldırabilirsiniz.

Resize işlemi her ne kadar avantajlı gibi görünsede geçişlerde dikkat etmeniz gereken bir nokta var :

Temp diskinizdeki verileri eğer ihtiyacınız mevcutsa resize işleminden önce bunları yedeklemeniz önerilmektedir.

İşlem esnasında Dedicated Host eğer en son donanıma sahip ise ” Size ” bölümü boş olarak gelmektedir. Farklı VM Serisine geçilmesi organizasyonunuz ve sizin açınızdan değerlendirilmesi gerekebilir.

Daha fazla bilgi için : https://azure.microsoft.com/en-us/updates/ga-azure-dedicated-host-resize/

21 Temmuz 1992 tarihinde İstanbulda Doğdum. Özel bir bankanın Sunucu ve Sanal Sistemler ekibinde görev alıyorum. Aynı zamanda Gazi Üniversitesinde Bilişim Enstitüsü Bilişim Sistemleri Anabilim Dalında Yüksek Lisans yapıyorum. 2010 yılından beri bilişim sektöründe çalışıyorum. Bu sektöre ilk başladığımdan beri öğrendiğim ve yaşadığım teknik sorunları belgelemeye çalıştım ve dokümantasyon konusunda kendimi çok geliştirdim. Geliştirdiğim bu beceri ile insanlara faydalı içerikler üretmeye başladım. Makalelerimi okuyan deneyimli meslektaşlarım, yeni başlayanlar ve öğrenciler için Microsoft ürünleri ile ilgili çok fazla içerik üretmeye çalışıyorum ve üzerinde çalışmaya devam ediyorum. İçerik üretmekten gerçekten keyif alıyorum. Microsoft ürünleriyle ilgili çeşitli Portal ve Blog sitelerinde yazar olarak görev alıyorum. 2020 yılı itibari ile Türkiye'nin en büyük Çözümpark Bilişim Portalında yazar olarak görev almaya başladım. Bu başlangıçla birlikte birden fazla blog ve siteden teklif almaya başladım. İnsanlara daha fazla içerik üretebilmek adına Linkedin sayfası ve Microsoft Azure Bilgi Paylaşım Platformu adlı grup üzerinden binlerce kişiye ulaşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bunun son derece motive edici olduğunu söyleyebilirim ve bu sayfada ve grupta haftalık bazen de günlük olarak ürettiğim içerikler var. İnsanlara faydalı olması ve geri dönüşleri beni daha çok yazmaya sevk ediyor. Gönüllülük kapsamında birden fazla kuruluşta Microsoft ürünleri ile ilgili etkinlikler, eğitimler, çalıştaylar düzenliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir