Azure Firewall , Azure Cloud ortamında tam olarak yönetilen kaynaklarımızı dış ve iç tehditlere karşı korumamızı sağlayan bir servistir. Bu servis ile bir çok işlemi yapabilirsiniz. Fakat kabiliyetleri SKU dediğimiz katmanlara göre değişiklik göstermektedir. Bu özellik çıkmadan önce Azure Firewall konfigürasyonlarını SKU’larını downgrade yada upgrade etmek zordu . Artık bir seçeneğe tıklayarak dakikalar sonra SKU değişimi yapabiliyorsunuz.

Peki bu işlem nasıl yapılıyor . Onlardan bahsedelim :

İlk olarak bu işlemi yapabilmeniz için Azure Firewall SKU ” Basic “ olarak seçili olmamalıdır. ” Basic ” SKU ‘da Downgrade veya Upgrade işlemi gerçekleştirilememektedir.

O halde ” Standard “ SKU’dan ilerlemek daha mantıklı olabilir diyebiliriz.

Azure Firewall servisinin kurulumunu ” Premium “ SKU ile dağıtımını gerçekleştirdikten sonra Firewall sayfasında ” Overview “ bölümünü seçerek ” Change SKU “ seçeneğini seçebilirsiniz.,

” Change SKU “ seçeneğini seçtiğinizde ” Standard ” SKU seçeneğini seçerek ” Premium ” olan SKU ” Standart ” SKU’ya Downgrade işlemi gerçekleştireceğiz. Bunun aksini de gerçekleştirme imkanına sahipsiniz. İlgili ” Firewall SKU “ yu ” Standart “ seçerek ” Downgrade ” seçeneğini seçeriz.

” Premium “ SKU’dan ” Standard “ SKU ‘ya downgrade işlemi başlamıştır. Bu işlem Firewall Politikalarınıza göre uzun sürebilmektedir.

Peki bu işlemi problemsiz gerçekleştirebiliriz.

Şimdi farklı bir durum olacak. Biz bunu ” Standard ” SKU’dan ” Premium” işlemini problemsiz yapabiliriz. Bu işlem sonrası Firewall Policies ne olacak ?

Firewall Policies ” Premium “ SKU haline geldiğinde ” Standard “ SKU’ya downgrade yapamazsınız. Örnek olarak aşağıdaki gibi ” Premium ” türündeki Policy’i eğer varsa ” Standard ” tipteki SKU’ya dönüştürmeniz gerekmektedir. Bu işlem sonrası Firewall SKU’yu ” Premium ” SKU’dan ” Standard ” SKU’ya upgrade veya downgrade yapabilirsiniz.

Onun için Firewall Policy ” Standard ” SKU olmalıdır. Sonrasında bu işlem gerçekleştirilmelidir. Aksi takdirde ” Premium ” SKU ‘ya geçişinizde ” Standart ” SKU’da kullanmış olduğunuz Firewall Polices ile kaydetme işlemi gerçekleştirdiğinizde hata alıyor olacaksınız.

İşlemimiz tamamlanmıştır.

Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere

Kendinize çok iyi bakın takipte kalın

21 Temmuz 1992 tarihinde İstanbulda Doğdum. Özel bir bankanın Sunucu ve Sanal Sistemler ekibinde görev alıyorum. Aynı zamanda Gazi Üniversitesinde Bilişim Enstitüsü Bilişim Sistemleri Anabilim Dalında Yüksek Lisans yapıyorum. 2010 yılından beri bilişim sektöründe çalışıyorum. Bu sektöre ilk başladığımdan beri öğrendiğim ve yaşadığım teknik sorunları belgelemeye çalıştım ve dokümantasyon konusunda kendimi çok geliştirdim. Geliştirdiğim bu beceri ile insanlara faydalı içerikler üretmeye başladım. Makalelerimi okuyan deneyimli meslektaşlarım, yeni başlayanlar ve öğrenciler için Microsoft ürünleri ile ilgili çok fazla içerik üretmeye çalışıyorum ve üzerinde çalışmaya devam ediyorum. İçerik üretmekten gerçekten keyif alıyorum. Microsoft ürünleriyle ilgili çeşitli Portal ve Blog sitelerinde yazar olarak görev alıyorum. 2020 yılı itibari ile Türkiye'nin en büyük Çözümpark Bilişim Portalında yazar olarak görev almaya başladım. Bu başlangıçla birlikte birden fazla blog ve siteden teklif almaya başladım. İnsanlara daha fazla içerik üretebilmek adına Linkedin sayfası ve Microsoft Azure Bilgi Paylaşım Platformu adlı grup üzerinden binlerce kişiye ulaşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bunun son derece motive edici olduğunu söyleyebilirim ve bu sayfada ve grupta haftalık bazen de günlük olarak ürettiğim içerikler var. İnsanlara faydalı olması ve geri dönüşleri beni daha çok yazmaya sevk ediyor. Gönüllülük kapsamında birden fazla kuruluşta Microsoft ürünleri ile ilgili etkinlikler, eğitimler, çalıştaylar düzenliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir