Azure Red Hat OpenShift , Microsoft ile Red Hat tarafından yönetilen servistir. Birden fazla iş yüklerinizi Full Managed yani Tam olarak Yönetilen OpenShift Cluster imkanı sunmaktadır.

Konumuz bu servisteki yeniliklerden bahsetmektir. O halde sıralayalım ve bu güncelleştirmelerin nelere etkisi olduğunun bilgisini verelim :

  • Public IP olmadan Özel Kümeler kullanabilme , Cluster’ları UDR modunda dağıtarak Public IP olarak kullanabilirsiniz. Bu özellikle dışarıya açık bazen riskli olacak Public IP kullanmanızın önüne geçebilir.
  • Infrastructure Node yani Altyapı tarafındaki Node’larda OpenShift abonelik ücreti ödemesi yapmıyorsunuz.
  • Azure Red Hat OpenShift artık DoD Impact Level 4 sertifikasına sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu sertifika ile artık hibrit özelliğinin kullanımı , hızlı entegrasyona , yüksek güvenlikli ve yüksek kullanılabilirlik imkanı sağlayacak.

Daha fazlası için : https://azure.microsoft.com/en-us/updates/azure-red-hat-openshift-august-2023-updates/

21 Temmuz 1992 tarihinde İstanbulda Doğdum. Özel bir bankanın Sunucu ve Sanal Sistemler ekibinde görev alıyorum. Aynı zamanda Gazi Üniversitesinde Bilişim Enstitüsü Bilişim Sistemleri Anabilim Dalında Yüksek Lisans yapıyorum. 2010 yılından beri bilişim sektöründe çalışıyorum. Bu sektöre ilk başladığımdan beri öğrendiğim ve yaşadığım teknik sorunları belgelemeye çalıştım ve dokümantasyon konusunda kendimi çok geliştirdim. Geliştirdiğim bu beceri ile insanlara faydalı içerikler üretmeye başladım. Makalelerimi okuyan deneyimli meslektaşlarım, yeni başlayanlar ve öğrenciler için Microsoft ürünleri ile ilgili çok fazla içerik üretmeye çalışıyorum ve üzerinde çalışmaya devam ediyorum. İçerik üretmekten gerçekten keyif alıyorum. Microsoft ürünleriyle ilgili çeşitli Portal ve Blog sitelerinde yazar olarak görev alıyorum. 2020 yılı itibari ile Türkiye'nin en büyük Çözümpark Bilişim Portalında yazar olarak görev almaya başladım. Bu başlangıçla birlikte birden fazla blog ve siteden teklif almaya başladım. İnsanlara daha fazla içerik üretebilmek adına Linkedin sayfası ve Microsoft Azure Bilgi Paylaşım Platformu adlı grup üzerinden binlerce kişiye ulaşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bunun son derece motive edici olduğunu söyleyebilirim ve bu sayfada ve grupta haftalık bazen de günlük olarak ürettiğim içerikler var. İnsanlara faydalı olması ve geri dönüşleri beni daha çok yazmaya sevk ediyor. Gönüllülük kapsamında birden fazla kuruluşta Microsoft ürünleri ile ilgili etkinlikler, eğitimler, çalıştaylar düzenliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

One reply on “Azure Red Hat OpenShift Ağustos Yenilikleri”

  • Metin bayrak
    3 Ağustos 2023 at 18:25

    Teşekkürler Mustafa anlatırken hayalimde gözümden geçirdiğim sayılı ogreticilerdensin ses tonun ve orneklendirmelerini hala duyar gibiyim çalışmalarımda sevgilerle başarılarının devamını dilerim