Windows Admin Center , Azure ortamınızdaki Sanal Makineleriniz için Windows Server işletim sisteminizi Local olarak Azure Portalından yönetmenize olanak sağlamaktadır. Bu sayede Sanal Makinelerinizdeki Dosyaları , İşletim Sisteminin event’larını olaylarını , işletim sistemi performansını Windows Admin Center programına erişim sağlamadan Azure Portalından ayrılmadan gerçekleştirebilirsiniz.

Bu özelliği Azure ortamınızdaki Windows Server 2016 veya sonraki sürümlerde kullanılabilirsiniz. Azure ortamınızda oluşturmuş olduğunuz Sanal Makinelere dağıtabilirsiniz.

Peki bu özelliği Nasıl etkinleştiririz. Hemen adım adım anlatalım o halde :

Azure Portal ekranından Windows Admin Center özelliği etkinleştirmek istediğimiz Sanal Makinenin Konfigürasyonlar bölümüne girerek ” Windows Admin Center ” seçeneğini seçeriz.

Agent kurulumunun işleminin gerçekleşebilmesi için Sanal Makinemiz ” Running ” durumda olmalıdır.

Ardından ” Open this port for me ” ve ” open an outbound port for Windows Admin Center ” seçeneklerini ortamınızın durumuna göre seçenekleri işaretleyerek ” Install ” seçeneği seçeriz.

Agent kurulumu tahmini 5 dakika zaman almaktadır.

Ve kurulum işlemleri sağlanmıştır.

Bu kurulum işlemi ardından ortamınızdaki Azure RBAC Konfigürasyonlarından bu Sanal Makine için Windows Admin Center konfigürasyonlarına erişebilmeniz için Role Atama işlemi gerçekleştirmelisiniz.

Role Assigment yani Rol ataması işlemi sonrası Windows Admin Center ortamına bağlanabilmeniz için public IP Adress üzerinden bağlantı kurmanız gerekmektedir. ” Connect ” seçeneğini seçerek artık arayüze erişim sağlayabilirsiniz.

Ve arayüz erişimimiz gelmiştir.

Daha fazla bilgi için : https://azure.microsoft.com/en-us/updates/windows-admin-center-for-azure-virtual-machines/

21 Temmuz 1992 tarihinde İstanbulda Doğdum. Özel bir bankanın Sunucu ve Sanal Sistemler ekibinde görev alıyorum. Aynı zamanda Gazi Üniversitesinde Bilişim Enstitüsü Bilişim Sistemleri Anabilim Dalında Yüksek Lisans yapıyorum. 2010 yılından beri bilişim sektöründe çalışıyorum. Bu sektöre ilk başladığımdan beri öğrendiğim ve yaşadığım teknik sorunları belgelemeye çalıştım ve dokümantasyon konusunda kendimi çok geliştirdim. Geliştirdiğim bu beceri ile insanlara faydalı içerikler üretmeye başladım. Makalelerimi okuyan deneyimli meslektaşlarım, yeni başlayanlar ve öğrenciler için Microsoft ürünleri ile ilgili çok fazla içerik üretmeye çalışıyorum ve üzerinde çalışmaya devam ediyorum. İçerik üretmekten gerçekten keyif alıyorum. Microsoft ürünleriyle ilgili çeşitli Portal ve Blog sitelerinde yazar olarak görev alıyorum. 2020 yılı itibari ile Türkiye'nin en büyük Çözümpark Bilişim Portalında yazar olarak görev almaya başladım. Bu başlangıçla birlikte birden fazla blog ve siteden teklif almaya başladım. İnsanlara daha fazla içerik üretebilmek adına Linkedin sayfası ve Microsoft Azure Bilgi Paylaşım Platformu adlı grup üzerinden binlerce kişiye ulaşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bunun son derece motive edici olduğunu söyleyebilirim ve bu sayfada ve grupta haftalık bazen de günlük olarak ürettiğim içerikler var. İnsanlara faydalı olması ve geri dönüşleri beni daha çok yazmaya sevk ediyor. Gönüllülük kapsamında birden fazla kuruluşta Microsoft ürünleri ile ilgili etkinlikler, eğitimler, çalıştaylar düzenliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir