Azure Sanal Makineleri oluştururken Güvenlik Seçeneklerinde 3 seçenek karşımıza çıkmaktadır.

Bunları hatırlatmak gerekirse ; Standart , Trusted Launch ve Confidential tipindeki Sanal Makineler olarak geçmektedir.

Bunlardan biri olan Trusted Launch özelliği ile siz Sanal Makinelerinizi vTPM yani Virtual Trusted Platform Module aktifleştirmesi yaparak Önyükleme , Bootkit ve Rootkit saldırılarına karşı korumuş oluyorsunuz. Ayrıca Sanal makineninizin Güvenili ve Doğrulanabilirliğine fayda sağladığını da söyleyebilirim.

Azure Cloud ortamındaki bir çok Sanal Makine Serilerinde desteklendiğini söyleyebilirim. En çok karşımıza çıkan özellikler kilit rol olan şey Sanal Makine tarafında Yedekleme Konfigürasyonlarını gerçekleştirirken de bu özellik önem kazanmaktadır.

Bir Sanal Makinenin Yedekleme Konfigürasyonlarını gerçekleştirmek istediğinizde yedekleme politikalarını belirlerken özellikle ” Enhanced Policy ” konfigürasyonlarda bu Sanal Makine özelliği önem kazanmaktadır.

Ayrıca Bir Sanal Makinenin Yedekleme performas işlemini bile etkilediği söylenmektedir.

Şimdi haberimize gelecek olursak ;

Haberimizin başlığından anlaşıldığı gibi Bu Önizleme sunulmadan önce ve şuanda Trusted Launch Özelliği olan Sanal Makinelerde Site Recovery desteği bulunmamaktadır. Bu Önizleme ile birlikte artık desteklenmeyen bu özellikteki makinelerde Azure Site Recovery özelliğini de kullanım gerçekleştirebileceksiniz. Bu tabiki de Bazı Generation Sanal Makinelerde geçerli olduğunu söyleyebilirim. Azure Cloud ortamında Sanal Makineler için en çok tercih edilen 2.Nesil Sanal Makinelerde kullanım gerçekleştirebilirsiniz. Bu özelliği aktifleştirerek Sanal Makinelerinizin bilgi işlem güvenliğini sağlayabilirsiniz.

Şunu da belirtmem gerekiyor ; Bu Önizleme şuanlık Windows İşletim Sistemli Sanal Makinelerde geçerli olduğunu söyleyebilirim.

Bu özelliği deneyimlemek isteyen Son Kullanıcı , Organizasyonlar Aşağıdaki formu doldurarak bu özelliği özel olarak deneyimleme imkanına sahip olabilirler :

https://azure.microsoft.com/en-us/updates/private-preview-azure-site-recovery-support-for-azure-trusted-launch-vms-windows-os/

Daha fazla bilgi için : https://azure.microsoft.com/en-us/updates/private-preview-azure-site-recovery-support-for-azure-trusted-launch-vms-windows-os/

21 Temmuz 1992 tarihinde İstanbulda Doğdum. Özel bir bankanın Sunucu ve Sanal Sistemler ekibinde görev alıyorum. Aynı zamanda Gazi Üniversitesinde Bilişim Enstitüsü Bilişim Sistemleri Anabilim Dalında Yüksek Lisans yapıyorum. 2010 yılından beri bilişim sektöründe çalışıyorum. Bu sektöre ilk başladığımdan beri öğrendiğim ve yaşadığım teknik sorunları belgelemeye çalıştım ve dokümantasyon konusunda kendimi çok geliştirdim. Geliştirdiğim bu beceri ile insanlara faydalı içerikler üretmeye başladım. Makalelerimi okuyan deneyimli meslektaşlarım, yeni başlayanlar ve öğrenciler için Microsoft ürünleri ile ilgili çok fazla içerik üretmeye çalışıyorum ve üzerinde çalışmaya devam ediyorum. İçerik üretmekten gerçekten keyif alıyorum. Microsoft ürünleriyle ilgili çeşitli Portal ve Blog sitelerinde yazar olarak görev alıyorum. 2020 yılı itibari ile Türkiye'nin en büyük Çözümpark Bilişim Portalında yazar olarak görev almaya başladım. Bu başlangıçla birlikte birden fazla blog ve siteden teklif almaya başladım. İnsanlara daha fazla içerik üretebilmek adına Linkedin sayfası ve Microsoft Azure Bilgi Paylaşım Platformu adlı grup üzerinden binlerce kişiye ulaşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bunun son derece motive edici olduğunu söyleyebilirim ve bu sayfada ve grupta haftalık bazen de günlük olarak ürettiğim içerikler var. İnsanlara faydalı olması ve geri dönüşleri beni daha çok yazmaya sevk ediyor. Gönüllülük kapsamında birden fazla kuruluşta Microsoft ürünleri ile ilgili etkinlikler, eğitimler, çalıştaylar düzenliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir