Başlıktan da anlaşılacağı üzere ilk önce makaleme başlamadan önce Gartner raporunun sunmuş olduğu Gartner Leader çizelgesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu çizelge Gartner , Cloud AI Hizmetleri için Hem 2020 hemde 2022 yılında Magic Quadrant değerlendirmesinde Microsoft’u lider olarak tanımıştı.

Microsoft Azure ilerleyen sürede Liderlik koltuğunu kapabilir görünüyor.

Bu tahminimi neye göre yaptım. Hemen bahsedelim . Başlıyoruz hazır mısınız 🙂

Microsoft’un bulut ürünü Microsoft Azure , 2026 yılına kadar ki süre de Amazon bulut ürünü Amazon Web Services ( AWS ) ‘yi geride bırakabilir . Şuan itibariyle Liderlik AWS’de. Azure Cloud ortamındaki Yapay zeka , Güvenlik ve birçok servis yenilikleri bunu rekabete sürüklüyor. Liderlik yarışı gittikçe kızışıyor diyebiliriz 🙂

Sizlere bir kaç gün önceden yazmış olduğum makale de AWS ‘in bulut bilişime öncülük eden platform olduğunun bilgisini vermiştim. Ama izlenim olarak gördüğüm Azure Cloud’un AWS göre biraz daha hızlı büyüdüğünü söyleyebilirim.

Bu büyüme trendi böyle devam ederse Azure Cloud , AWS ‘i sollayabilir.

Peki ben bu kanıya nerden vardım ? Hemen sizlere bunu bazı izlenimlerimle anlatmak istiyorum :

Azure OpenAI , Microsoft’un büyük yatırım yaptığı bir servis tahmini olarak 13 milyar dolar yatırım yapıldı. Ayrıca bu yatırımın yanında birçok müşteri Azure AI Hizmetlerini yaygın bir şekilde kullanıyor. Bu servis ile Microsoft büyük bir puan kazanmış oldu.

Copilot hem işletim sistemi tarafındaki Copilot , hem Azure Portal tarafındaki Copilot ( Genel Önizleme halinde ) , Copilot for Microsoft 365 daha bir çok yönetmiş olduğu ürünlerine buna entegre etmeyi başardı. İlgiyle karşılandı diyebiliriz. Açıkcası söylemek gerekirse ben bile çok faydalı özelliklerden çoğu zaman faydalanıyorum.

Bu çok öznel bir düşünce olarak gelecek ama gerçekten Microsoft’un Cloud hizmetlerinde ki performansı çok iyi ve takdir edilesi diyebilirim.

Ama bu düşünceleri bir kenara bırakarak şu izlenimini de bir piyasa takip ederi olarak incelediğim de Amazon hisseleri , Microsoft’u baya solladı diyebiliriz. Uzmanlar 2024’te Amazon hisselerinin daha çok yükseleyeceğini tahmin ediyor ( Yatırım Tavsiyesi Değildir 🙂 )

Detaylı araştırmam da edindiğim bilgi pazar payları bu iki kuruluşun payları yüzde kaç seviye’de merak ediyor musunuz ? ( CRN’nin 2 Şubat 2024 ) haberine göre ;

AWS : %31

Azure Cloud : %24 pazar payına sahip oldu.

Azure 2023 yılındaki pazar payını %2 olarak artış yaptığını , aksi olarak’ta AWS 2023 yılı içinde %2 olarak düşüşe geçtiğini söyleyebilirim.

Microsoft sadece Cloud alanında değerlendirmek yanlış olacaktır. Microsoft aynı zamanda yazılım çözümleri de mevcut. Çoğu şirketlerin altyapılarında Microsoft ürünlerin kullanıldığını görmekteyiz.

AWS sadece Cloud hizmeti vermektedir. Bu hizmetler Compute , Database , Storage , Security , Network , Developer ve sayamadığımız bir çok alanda hizmet veriyor. Fakat Microsoft kadar çözümlerinde müşterilerine uçtan uca bir hizmeti sunamadığını düşünüyorum.

Microsoft , Azure Cloud alanında yapmış olduğu Cloud , Security ve AI alanındaki yenilikleri ve çözümleri ile tüm sektörü yerinden oynatırken , AWS ‘de bu hareketliliği pek fazla görememekteyim. Bu yavaş hareketlilik AWS’in liderliğini kaptırmasına sebebiyet verebilir. Ayrıca Microsoft’un AI, Security , Cloud alanında büyümeler gerçekleştirdiğini görmek bu liderliği kaptırmasına da çok hızlı zemin hazırladığını söyleyebilirim.

Ben teknolojiyle tanıştığımdan bu yana Microsoft her zaman benim gözüm de her zaman Bilişim sektörünün öncüsü , büyük şirketlerin yazılım çözümlerini destekleyen bir kuruluş olarak görmekteyim .

Amazon ise bir yandan e-ticaret bir yandan da Bulut Çözümlerini sunan bir kuruluş olarak görmekteyim.

Son olarak bu iki kuruluşun 2023’teki gelirlerinden bahsetmek istiyorum :

Microsoft’un yapay zeka desteğinin etkisiyle ; 62 Milyar Dolar

Amazon’un ise tahmini 90 Milyar Dolar

açıkladı .

Bu gelir miktarından yorumum ara gittikçe kapanıyor.

İlerleyen günler de bu rekabetin yansımalarını görüyor olacağız.

Makalemi zaman ayırıp okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Diğer makalelerimde görüşmek üzere

Faydalı olması Dileğiyle…

Destekli Kaynakça :

https://www.bloomberght.com/microsoft-ve-alphabet-in-gelirleri-artti-2346537

https://www.forbes.com/sites/petercohan/2024/02/13/why-microsoft-azure-could-take-the-cloud-lead-from-amazon-aws-by-2026/?sh=119cbb861410

https://www.crn.com/news/cloud/2024/cloud-market-share-q4-2023-results-aws-falls-as-microsoft-grows?page=6

https://www.creativefabrica.com/product/kings-throne-above-the-clouds-with-rainbow-background/

21 Temmuz 1992 tarihinde İstanbulda Doğdum. Özel bir bankanın Sunucu ve Sanal Sistemler ekibinde görev alıyorum. Aynı zamanda Gazi Üniversitesinde Bilişim Enstitüsü Bilişim Sistemleri Anabilim Dalında Yüksek Lisans yapıyorum. 2010 yılından beri bilişim sektöründe çalışıyorum. Bu sektöre ilk başladığımdan beri öğrendiğim ve yaşadığım teknik sorunları belgelemeye çalıştım ve dokümantasyon konusunda kendimi çok geliştirdim. Geliştirdiğim bu beceri ile insanlara faydalı içerikler üretmeye başladım. Makalelerimi okuyan deneyimli meslektaşlarım, yeni başlayanlar ve öğrenciler için Microsoft ürünleri ile ilgili çok fazla içerik üretmeye çalışıyorum ve üzerinde çalışmaya devam ediyorum. İçerik üretmekten gerçekten keyif alıyorum. Microsoft ürünleriyle ilgili çeşitli Portal ve Blog sitelerinde yazar olarak görev alıyorum. 2020 yılı itibari ile Türkiye'nin en büyük Çözümpark Bilişim Portalında yazar olarak görev almaya başladım. Bu başlangıçla birlikte birden fazla blog ve siteden teklif almaya başladım. İnsanlara daha fazla içerik üretebilmek adına Linkedin sayfası ve Microsoft Azure Bilgi Paylaşım Platformu adlı grup üzerinden binlerce kişiye ulaşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bunun son derece motive edici olduğunu söyleyebilirim ve bu sayfada ve grupta haftalık bazen de günlük olarak ürettiğim içerikler var. İnsanlara faydalı olması ve geri dönüşleri beni daha çok yazmaya sevk ediyor. Gönüllülük kapsamında birden fazla kuruluşta Microsoft ürünleri ile ilgili etkinlikler, eğitimler, çalıştaylar düzenliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir