Azure Storage TLS 1.0 , 1.1 sürümlerinden bir çok desteğini kaldıracağını duyurdu. 1 Kasım 2024 itibariyle TLS 1.2 desteklenen sürüm olacak. Bu sürüm ile birlikte 1.0 , 1.1 sürümlerine göre daha güvenli ve daha verimli olacak diyebiliriz.

1 Kasım 2024 itibariyle eski TLS 1.0 , 1.1 kullanan depolama servisleri yeni ve mevcut hali farketmeksizin etkilenecek. Bu kesintiye sebebiyet verebilir. Bu kesintiden etkilenmemek için TLS 1.2 ‘ye geçmek için harekete geçmeniz gerekmektedir.

Azure Storage servisinde , default yani varsayılan konfigürasyon olarak 1.2 sürümü konfigüre edilmektedir. Bu sürümü kullanan son kullanıcılar ve organizasyonlar bu geçişten etkilenmeyecektir.

Mevcut Azure Storage ortamınızı geçirirken uygulamanızın TLS 1.2 sürümünü destekleyip desteklemeyeceğini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Daha fazla bilgi için : https://azure.microsoft.com/en-us/updates/tls-12-to-become-the-minimum-tls-version-for-azure-storage/

21 Temmuz 1992 tarihinde İstanbulda Doğdum. Özel bir bankanın Sunucu ve Sanal Sistemler ekibinde görev alıyorum. Aynı zamanda Gazi Üniversitesinde Bilişim Enstitüsü Bilişim Sistemleri Anabilim Dalında Yüksek Lisans yapıyorum. 2010 yılından beri bilişim sektöründe çalışıyorum. Bu sektöre ilk başladığımdan beri öğrendiğim ve yaşadığım teknik sorunları belgelemeye çalıştım ve dokümantasyon konusunda kendimi çok geliştirdim. Geliştirdiğim bu beceri ile insanlara faydalı içerikler üretmeye başladım. Makalelerimi okuyan deneyimli meslektaşlarım, yeni başlayanlar ve öğrenciler için Microsoft ürünleri ile ilgili çok fazla içerik üretmeye çalışıyorum ve üzerinde çalışmaya devam ediyorum. İçerik üretmekten gerçekten keyif alıyorum. Microsoft ürünleriyle ilgili çeşitli Portal ve Blog sitelerinde yazar olarak görev alıyorum. 2020 yılı itibari ile Türkiye'nin en büyük Çözümpark Bilişim Portalında yazar olarak görev almaya başladım. Bu başlangıçla birlikte birden fazla blog ve siteden teklif almaya başladım. İnsanlara daha fazla içerik üretebilmek adına Linkedin sayfası ve Microsoft Azure Bilgi Paylaşım Platformu adlı grup üzerinden binlerce kişiye ulaşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bunun son derece motive edici olduğunu söyleyebilirim ve bu sayfada ve grupta haftalık bazen de günlük olarak ürettiğim içerikler var. İnsanlara faydalı olması ve geri dönüşleri beni daha çok yazmaya sevk ediyor. Gönüllülük kapsamında birden fazla kuruluşta Microsoft ürünleri ile ilgili etkinlikler, eğitimler, çalıştaylar düzenliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir